OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Daň z nabytí nemovitých věcí platí od 1.11. 2016 kupující

Od 1. listopadu 2016 vešla v účinnost novela zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí, podle které platí daň z nabytí nemovitých věcí kupující - nabývající.

Rozhodující je datum podání návrhu na vklad vlastnického práva, nikoli datum uzavření kupní smlouvy či datum provedení vkladu katastrálním úřadem.

Výše daně z nabytí nemovitých věcí se nemění, zůstává na současných 4% z nabývací hodnoty snížené o uznatelný výdaj. Nabývací hodnota ale nemusí být vždy shodná s kupní cenou a může být i vyšší než kupní cena.

Daň z nabytí nemovitých věcí je nutné zaplatit do tří měsíců od data, kdy byl zapsán vklad nemovitosti do katastru nemovitostí. Tato lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce.

Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek

Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoli na rozestavěné, tj. na stavby a jednotky dokončené podle stavebních předpisů nebo předčasně užívané. Rozhodující je přitom to, která ze skutečností nastane dříve.

Nově srovnávací daňová hodnota = 100% místo 75%

Další drobná státní finta, jak získat více na daních z nabytí nemovitých věcí proti minulým pravidlům - tentokrát ovšem od kupujícího. Znamená to, že se bude jak u směrné hodnoty tak u znaleckého posudku kalkulovat se 100% hodnotou. Nebude již platit použití přepočtu na 75% hodnoty, která se dosud používala pro porovnání s kupní cenou nemovitosti. 


5. srpna 2016 byla pod číslem 254/2016 Sb. ve Sbírce zákonů zveřejněna novela zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, která nabývá účinnosti 1.11. 2016

čímž byl konečně narovnán nesmyslný název daně v souvislosti s jejím plátcem - prodávající (pozbývající) měl platit daň z nabytí.

Podle mého názoru i tak Daň z nabytí nemovitosti zůstala nesmyslnou daní, protože ať jsme ji platili při prodeji, nebo ji budeme následně od 1.11. 2016 platit při koupi, v obou případech platíme za něco, co bylo pořízeno za peníze v minulosti zatížené daní z příjmu a zpravidla i daní z přidané hodnoty. Tak že opakovaně daníme zdaněné...

 

Ing. Radek Hoďák


Jmenuji se Radek Hoďák a jsem samostatný realitní makléř, člen Realitní komory České republiky.

Pracuji jinak než většina realitních makléřů, zabývám se především prodejem a pronájmem nemovitostí přes internet a sociální sítě. Natáčím videoprohlídky, používám osobní PPC reklamu, Facebook, Google+, YouTube, vytvářím weby nemovitostí, propaguji nemovitosti pomocí email marketingu a affiliate programů.


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.