OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Energetické štítky nemovitostí

PENB – průkaz energetické náročnosti budovy

Vyhodnocuje energetickou náročnost budovy, vyčísluje energie spotřebovávané při běžném provozu. Tento průkaz je obdobou energetického štítku třeba na ledničce, a řadí budovy do třídy energetické náročnosti od A - nejúspornější do G energeticky nejnáročnější, tudíž na provoz nejdražší.

Povinně si jej musí zajistit stavitelé a majitelé všech novostaveb a každý, kdo stávající jako celek pronajímá, prodává nebo jej výrazněji renovuje. Za renovaci se považuje změna více než 25 procent celkové plochy obálky budovy – zateplení, výměna oken, střechy, dveří a podobně.

Energetický štítek si musíte pořídit i v případě pokud se chystáte stavět či přestavovata to dříve, než zažádáte o stavební povolení, protože průkaz se přikládá již k žádosti nebo k ohlášení stavby.

Tyto energetické průkazy musíme mít k dispozici již k inzerci a nabídce nemovitosti před tím, než se tato nabídka uskuteční. Bohužel se setkávám s tím, že majitelé, vlastníci,... nemají zájem energetické štítky řešit s tím, že je dodají v případě vážného zájemce o jejich nemovitost. V takovém případě nám nezbývá nic jiného než označit ,,G" nebo inzerát skrýt než bude štítek dodán. 

Každý, kdo neoznačí nabízenou nemovitost již při samotném vystavení nemovitosti v jakékoliv inzerci, vystavuje se postihu ve výši až 100 000 Kč za každý jednotlivý případ. To platí i pro realitní kancelář a realitní makléře. Pokud makléř nedisponuje originálem nebo ověřenou kopií energetického štítku od majitele nemovitosti, musí inzerát nabízené nemovitosti označit nejhorší energetickou třídou, tedy G, ale bez doplnění výpočtové hodnoty, kterou v tomto případě nemá.

Novela zákona 406/2000 Sb. je platná od 1. 7. 2015 a obsahuje novinky, které přinášejí zpřísnění ve vztahu k energetickým průkazům a označování nemovitostí při prodeji nebo pronájmu.

Prodej objektů a bytů

Povinnost PENBTermín
Rodinné domy zapsané na LV jako objekty k bydlení nad 50 m2 1.1.2013
Komerční budovy, administrativní budovy 1.1.2013
Bytové jednotky – musí být ověřená kopie PENB od majitele či správce BD 1.7.2015

Povinnost PENB se dále nevztahuje na objekty k rekreaci, náboženské budovy a památky.
PENB není povinnost realizovat při darování, dědictví a dražbách. PENB je povinnost zařídit při insolvenci správcem insolvenčního řízení.

Domy postavené před rokem 1947, které od té doby neprošly zásadní rekonstrukcí, při prodeji energetický průkaz mít nemusí v případě, že se tak kupující a prodávající písemně dohodnou. Stavba je automaticky označena třídou G.

Pronájem objektů a bytů

Povinnost PENBTermín
Rodinné domy zapsané na LV jako objekty k bydlení nad 50 m2 (celé budovy) 1.1.2013
Rodinné domy zapsané na LV jako objekty k bydlení nad 50 m2 (část budovy) 1.1.2016

Komerční budovy, administrativní budovy
(celé budovy, které se pronajímají jako např. obchodní prostory, kanceláře)

1.1.2013
Komerční budovy, administrativní budovy
(dílčí jednotky, které se pronajímají jako např. obchodní prostory, kanceláře)
1.1.2016
Bytové jednotky 1.1.2016

Povinnost PENB se dále nevztahuje na objekty výrobních hal bez instalovaných technologií na vytápění,
sportovních zařízení a technických prostor, které jsou určeny k vlastní podnikatelské činnosti.

Domy postavené před rokem 1947, které od té doby neprošly zásadní rekonstrukcí, při pronájmu energetický průkaz mít nemusí v případě, že se tak kupující a prodávající písemně dohodnou. Stavba je automaticky označena třídou G.

Budova určená pro rekreaci - chata nebo chalupa

Nemusí mít průkaz energetické náročnosti, když je užívaná jen část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší než čtvrtina spotřeby, kterou by objekt měl při celoročním obývání. 

Užívání objektů k podnikání a veřejná správa - státní budovy a majetek

Povinnost PENBTermín
Administrativní budovy státní správy s plochou větší jak 500 m2                      1.7.2013
Administrativní budovy státní správy s plochou větší jak 250 m2 1.7.2015
Bytové a administrativní budovy *** 1.7.2015

*** Od 1.7.2015 při jakémkoliv prodeji bytové jednotky musí majitel bytu písemně vyzvat majitele bytového domu k dodání ověřené kopie PENB. V případě že se tak nestane, musí se nabídka bytu inzerovat s nejhorší energetickou třídou, tedy G. Povinnost průkazu však stále trvá a SVJ (společenství vlastníků bytových jednotek) má zákonnou povinnost PENB dodat pod pokutou do výše 200 000 Kč.

Povinnost PENB se dále nevztahuje na objekty výrobních hal, sportovních zařízení a technických prostor, které nejsou určeny k administrativní činnosti.

Kdo má povinnost od 1. 7. 2015 mít zpracován energetický průkaz na nemovitost a nedodá tento dokument

své realitní kanceláři, musí kancelář označit nemovitost písmenem G, tedy nejhorší energetickou třídou. Tím dávají majitelé najevo Státní energetické inspekci, že průkaz nemají a vystavují se kontrole a případné pokutě.

 

 

Ing. Radek Hoďák


Jmenuji se Radek Hoďák a jsem samostatný realitní makléř, člen Realitní komory České republiky.

Pracuji jinak než většina realitních makléřů, zabývám se především prodejem a pronájmem nemovitostí přes internet a sociální sítě. Natáčím videoprohlídky, používám osobní PPC reklamu, Facebook, Google+, YouTube, vytvářím weby nemovitostí, propaguji nemovitosti pomocí email marketingu a affiliate programů.


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.