OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Postup při prodeji nemovitosti

Prodej nemovitosti je časově náročný proces, vyžadující poměrně složité právní operace, doprovázené řadou smluvních dokumentů a úředních listin.

Spoluprací s profesionálním realitním makléřem můžete celý proces značně urychlit a ušetřit si velké množství starostí i nervů při běhání po prohlídkách a úřadech.

Obvyklý postup při prodeji nemovitosti:

Výběr realitního makléře

Nezávislé průzkumy ukazují, že ti, kteří využijí služeb zkušených realitních makléřů, prodají svou nemovitost za vyšší cenu a v kratší době než ti, co si ji prodávají sami. Pokud nemáte zkušenosti z prodejem nemovitostí, svěřte raději prodej odborníkům.

Prohlídka nemovitosti realitním makléřem

Prohlídka vaší nemovitosti je podmínkou pro následné poskytnutí profesionálního servisu.
Při odhadu prodejní ceny hraje roli:

  • nemovitost jako taková - stáří, stav a vybavení
  • okolí - občanská vybavenost, dopravní obslužnost
  • aktuální nabídka nemovitostí k prodeji v dané lokalitě

Příprava nemovitosti k prodeji

Před tím, než svou nemovitost nabídnete k prodeji, je důležité důkladně ji připravit a co nejvíce zvýšit její atraktivitu. Váš realitní makléř vám poradí důležité tipy a doporučí, popřípadě zajistí specialistu, který se o toto může postarat za vás.

Nemovitost by měla působit čistě a neosobně, aby umožnila zájemci vlastní představy o možné budoucím využití či zařízení. Zahrady u rodinných domů by měly být udržované, posečené.

Při fotografování nemovitosti pro marketingové účely doporučujeme odstranit osobní předměty a rodinné fotografie. Prostor je potřeba zjednodušit, aby nevypadal přeplácaně.

Zákon č. 318/2012 Sb. vyžaduje, aby prodávající před prodejem zajistil průkaz energetické náročnosti budovy. Nedodržení tohoto zákona podléhá peněžité sankci až 100 000 Kč. Tuto službu vám samozřejmě zprostředkujeme.

Uzavření zprostředkovatelské smlouvy

Váš makléř vás pečlivě seznámí s podmínkami spolupráce. Pokud dojde k dohodě, uzavřete spolu s realitní kanceláří zastoupenou vaším realitním makléřem zprostředkovatelskou smlouvu. Ta zajišťuje serióznost průběhu obchodní transakce, obsahuje dohodnuté podmínky a zakládá oprávnění makléře nemovitost nabízet a jednat se zájemci.

Standardem realitních kanceláří jsou výhradní (exkluzivní smlouvy), zajišťující maximální servis v průběhu prodeje.

Zpracování prodejní prezentace vaší nemovitosti

Váš makléř zpracuje profesionální prezentaci vaší nemovitosti pro její marketing a pro jednání se zájemci. Prodejní prezentace obsahuje veškeré obecné, ale i technické informace o vaší nemovitosti, fotodokumentaci, případnou videoprohlídku, půdorysy a další dokumenty a informace. 

Zalistování vaší nemovitosti do systému

Po podepsání smlouvy o zastoupení je vaše exportována na realitní servery. 

Marketing nemovitosti

Důležitou součástí prodejního plánu je na míru sestavená inzerce vaší nemovitosti. Čím méně typizovaná nemovitost, tím rozličnější mohou být marketingové aktivity a způsoby prezentace.

Prohlídky vaší nemovitosti

Váš makléř dopředu vybere pouze vhodné zájemce o prohlídku nemovitosti na základě jejich kritérií a finančních možností. Tím šetří váš čas i soukromí. V současné době se využívají tzv. videoprohlídky, které podstatně zmenšují počet prohlídek "realitních turistů".

Rezervační smlouva - Dohoda o složení blokovacího depozita

V případě, že se zájemce za dohodnutých podmínek rozhodne pro koupi vaší nemovitosti, uzavírám s ním rezervační smlouvu - Dohodu o složení blokovacího depozita. Na jejím základě klient skládá rezervační poplatek (blokovací depozitum). Nemovitost je tak pro zájemce rezervována a smluvní strany mají čas na přípravu Kupní smlouvy a případně na vyřízení financování. 

Kupní smlouva / Kupní smlouva o převodu vlastnictví jednotky /
Dohoda o převodu družstevního podílu v bytovém družstvu

Smlouva, na základě které dochází k převodu vlastnictví z prodávajícího na kupujícího. K přechodu vlastnického práva dochází zápisem do Katastru nemovitostí, k převodu družstevního podílu dochází okamžikem doručení Dohody o převodu orgánu bytového družstva.

Prodej nemovitosti

Smluvní strany podepíší všechny potřebné smlouvy, vaše realitní kancelář zajistí jejich podání na Katastrální úřad, nebo jejich předložení družstvu. Uschovateli předloží potřebné dokumenty (originální výpis LV), na základě kterého je vám uvolněna kupní cena.

Předání nemovitosti

Pokud prodávající vlastní nemovitost po dobu kratší než 5 let, musí zaplatit také daň z příjmu. Zkušený makléř by vás měl na tuto skutečnost upozornit a popřípadě doporučit či zajistit konzultaci s daňovým poradcem.

Nabídněte svoji nemovitost k prodeji

Nabídněte svoji nemovitost k prodeji přes Volné reality

 

Aha moment

Chystáte se prodávat vaši nemovitost přes velkou realitní kancelář?

Většina makléřů v realitkách se nemá při prodeji o co podělit v případě spolupráce s jinými makléři, protože převážná část provize připadne realitní kanceláři.
Z tohoto důvodu nemají přílišnou ochotu dělby provize ani mezi svými kolegy uvnitř realitní kanceláře a snaží se prodávat sami.

Samostatní makléři mají výhodu, se svou provizí mohou nakládat dle libosti!

 

Ing. Radek Hoďák


Jmenuji se Radek Hoďák a jsem samostatný realitní makléř, člen Realitní komory České republiky.

Pracuji jinak než většina realitních makléřů, zabývám se především prodejem a pronájmem nemovitostí přes internet a sociální sítě. Natáčím videoprohlídky, používám osobní PPC reklamu, Facebook, Google+, YouTube, vytvářím weby nemovitostí, propaguji nemovitosti pomocí email marketingu a affiliate programů.


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.